Historia placówki
Państwowy Zakład Wychowawczy w Wysokiej Strzyżowskiej rozpoczął swoją działalność dydaktyczną i wychowawczą pierwszego września 1968 roku. Powstał w budynku starej szkoły podstawowej który rozbudowano i przystosowano dla potrzeb dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim. Dzięki modernizacji otrzymano sale lekcyjne, sypialnie kuchnię, łazienki i sanitariaty, izolatkę oraz pomieszczenia biurowe i gospodarcze. Dwie dodatkowe sale lekcyjne mieściły się w budynku nowej szkoły podstawowej.
Z powodu remontu dzieci rozpoczęły naukę z miesięcznym opóźnieniem. Początki były bardzo trudne gdyż brakowało najpotrzebniejszych sprzętów i wyposażenia. Wychowankami PZW zostali uczniowie wyłonieni przez komisje selekcyjne działające przy szkołach podstawowych. W pierwszym roku przyjęto 75 uczniów.
Liczba wychowanków naszej placówki w latach 1968-1980 kształtowała się na poziomie 70-80 osób. Pierwszym dyrektorem PZW został pan Edward Kapłon, kolejnym pan Leszek Sehn, następnym pan Leszek Kulik, a w 1978 roku pan Andrzej Cieślak. W 1982 roku nazwa PZW zostaje zmieniona na SOSW. W latach 1982-1983 zostają przyjęte do naszej placówki pierwsze dzieci z z głębszym upośledzeniem umysłowym.
aaaaaaPrzez te wszystkie lata placówka
prowadzi szeroką dziłalność dydaktyczną, wychowawczą i rewalidacyjną a
kadrę stanowili ludzie młodzi.
Pomimo wciąż prowadzonych remontów budynek zajmowany przez ośrodek nie
spełniał standardów wyznaczonych dla tego typu placówki. Starania
dyrektora o zrealizowanie projektu rozbudowy nie powiodły się ze względu
na brak środków na tak poważną inwestycję. We wrzesniu 1996 roku
ówczesny kurator oświaty po inspekcji obiektu w Wysokiej zadecydował o
przeniesieniu placówki do Strzyżowa.
Naszym nowym lokum został były budynek internatu ZsZ w Strzyżowie. W listopadzie 1996 roku po tydzień trwającej przerwie na przeprowadzkę rozpoczęliśmy pracę w nowej placówce. Przeprowadzona w 1999 roku reforma administracyjna zaowocowała powstaniem powiatu strzyżowskiego, który stał się organem prowadzącym dla naszej szkoły.
W przeciągu wielu lat prowadzono systematyczne remonty i modernizacje budynku aby polepszyć warunki bytowe naszych wychowanków. Zmodernizowano kotłownię, wymieniono okna, osuszono fundamenty. W 2001 roku placówka otrzymała swoją pierwszą pracownię komputerową.
W 2002 roku ze stanowiska dyrektora odchodzi Pan Andrzej Cieślak.
W wyniku konkursu nowym dyrektorem zostaje obecna pani dyrektor Bożena Niemiec.
Dzięki dobrej współpracy z organem prowadzącym, sponsorom, programom EFS, środkom PFRON-U i fundacjom
zostaje rozpoczęty generalny remont i nadbudowa placówki. W 2003 roku
zostaje zakupiony samochód dostosowany do przewozu osób
niepełnosprawnych. Remontowane są łazienki, klatka schodowa, dobudowana
zostaje winda i podjazd.
Za pieniądze z Fundacji Polsat zakupiony zostaje sprzęt do gimnastyki korekcyjnej.
We wrześniu 2004 roku powołany
zostaje Oddział Przedszkola Specjalnego dla dzieci od lat czterech. W
2005r z pieniędzy uzyskanych z programu
Reklama Dzieciom otwarta zostaje pięknie wyposażona Sala Doświadczania
Świata. W 2006r z funduszy UE i PFRON zakupione zostaje wyposażenie
socjalno bytowe oraz pomoce dydaktyczne.
W tym roku rozpoczyna się również nadbudowa piętra przeznaczonego na klasy szkolne. W latach 2001-2006 na remonty, modernizację oraz pomoce wydano kwotę 2 mln. złotych. W 2007r przeprowadzono remont kuchni. Otrzymaliśmy również cenne pomoce które pozwoliły doposażyć klasy i gabinety terapii oraz otworzyć nowe.
a Obecnie w ośrodku uczy się i przebywa 61 dzieci. Mogą one korzystać z nowocześnie wyposażonych klasopracowni, gabinetów specjalistycznych, świetlic i pomieszc zeń internatowych. Dzieci mogą się uczyć, bawić, rozwijać swoje zainteresowania pod fachowym okiem nauczycieli, wychowawców i terapeutów.